Sateenkaariyhdistys Malkus ry 

Sateenkaariyhdistys Malkus ry 


|
|
|

Tiedote hallituksen kokouksesta 3.8.

- Yhdistykselle on valittu logo, joka on nähtävillä yhdistyksen kotisivujen osoitteessa http://www.malkus.fi . Kotisivujen rakentaminen on edennyt hyvää vauhtia, mutta ne julkaistaan kuitenkin hieman arvioitua myöhemmin eli elo-syyskuussa. Syksyn kalenteri- ym. tietoja ylläpidetään siihen asti edelleen vanhassa osoitteessa  http://heseta-fi.directo.fi/malkus .

- Malkus-leirille 19.-21.9.2014 Rantalahden leirikeskuksessa Janakkalassa on vielä muutama paikka jäljellä. Leirin esite löytyy osoitteesta http://heseta-fi.directo.fi/malkus/leiri-2014 . Leirin jälkeen 21.9. samassa paikassa pidetään vielä yhdistyksen hallituksen kokous, johon leiriläiset voivat halutessaan osallistua.

- Turussa järjestetään Malkus-tapahtuma viikonloppuna 29. - 30.11.2014, joko yksi- tai kaksipäiväisenä. Alustavasti päätettiin, että samassa yhteydessä pidetään myös yhdistyksen syyskokous.

- Syksyllä järjestetään ryhmänvetäjätapaaminen, mahdollisesti Helsingissä.

- Syksyllä käynnistetään videoprojekti, jonka tarkoituksena on taltioida ihmisten elämäntarinoita ja julkaista niitä kotisivuilla. Videoprojektiin osallistumisesta kiinnostuneet voivat ottaa yhteyttä puheenjohtaja Riku Karppiseen osoitteeseen Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. .

-Yhdistystoiminnan ja muun Malkus-nimisen toiminnan suhteen määrittelemiseksi on kehitetty Malkus-konsepti, mikä tarkoittaa että yhdistys ylläpitää suosituksia Malkus-nimisen  toiminnan periaatteiksi. Kokouksessa hyväksyttiin seuraava sisältö Malkus-konseptille:

 • Toiminta on suunnattu ensisijaisesti seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kuuluville ja heidän läheisilleen.
 • Seksuaalisuuden ja sukupuolen moninaisuuteen suhtaudutaan myönteisesti silloin kun niitä ilmaistaan vapaaehtoisesti ilman painostusta tai loukkaamistarkoitusta.
 • Toiminta voi olla uskonnollisesti tunnustuksellista tai tunnustuksetonta. Sen on kuitenkin liityttävä jollakin tavalla hengellisiin, uskonnollisiin tai elämänkatsomuksellisiin asioihin. On suositeltavaa mutta ei välttämätöntä, että toiminnan luonne käy ilmi toimijan nimestä tai kuvauksesta.
 • Toiminta on avointa ihmisille, joilla on erilaisia hengellisiä, uskonnollisia ja elämänkatsomuksellisia näkemyksiä, myös siinä tapauksessa että toiminnan viitekehys on tunnustuksellinen.
 • Toimintaan osallistuvien tulee voida itse määritellä itsensä ja asettaa rajat sille missä määrin ja millä tavoin osallistuu toimintaan.
 • Toiminnalla on taustayhteisö tai yksi tai useampi vastuuhenkilö, jonka kautta toiminnasta saa tietoja.
 • Toiminnassa tulee noudattaa kansallista lainsäädäntöä tai tarpeelliseksi todettaessa pyrkiä muuttamaan lainsäädäntöä lain mukaisia menettelytapoja käyttäen.
 •  

   

 • image

 • 1